Ulica Grunwaldzka w Leżajsku

Z Ulice Polski Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ulica Grunwaldzka w Leżajsku
Miasto Leżajsk
Długość 112 m
OpenStreetMap
Mapy Google

Ulica Grunwaldzka – ulica w Leżajsku. Prowadzi od pl. Rudolfa Jaszowskiego do ul. Wałowej.

Opis[edytuj]

Aktualnie ulica ma 112 metrów długości. Ulica jest przejezdna na odcinku 85 m od strony placu Jaszowskiego, pozostałą część stanowi deptak łączący z ulicą Wałową. Przy ulicy usytuowana jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Leżajsku. Budynek szkoły został wpisany w 2012 roku jako obiekt zabytkowy nr 73 do „Wykazu obiektów objętych gminną ewidencją zabytków na terenie miasta Leżajska”.

Historia[edytuj]

W roku 1909 z inicjatywy Ludwika Dziadeckiego, nauczyciela, a od 1910 kierownika szkoły męskiej został zorganizowany Komitet obchodów rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Dla uczczenia tej wspaniałej rocznicy powołano Komitet Budowy Szkoły w Leżajsku. Wynikiem jego działalności było wzniesienie w 1911 roku okazałego budynku dla szkoły męskiej (obecnie jedno skrzydło placówki). Ulicę, przy której zbudowano budynek, nazwano Grunwaldzką.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Wikipedia-logo-v2.svg Ta strona zawiera treści pochodzące z Wikipedii. Oryginalnie strona znajdowała się pod nazwą Ulica Grunwaldzka w Leżajsku, jednak została usunięta z Wikipedii. Lista autorów jest dostępna w historii edycji.

Artykuł został zaimportowany 7 listopada 2016. Należy zwrócić uwagę, że edycje sprzed 1 października 2016‎ zostały wykonane przez użytkowników Wikipedii, a z okresu od 1 października 2016‎ do 7 listopada 2016 przez użytkowników PrePedii (nie przez użytkowników Ulice Polski Wiki). W związku z tym konta, do których prowadzą linki na stronie historii edycji, niekoniecznie należą do rzeczywistych autorów.

Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji CC-BY-SA 3.0.